W czwartek, 9 stycznia, Salę Barokową Opactwa Pobenedyktyńskiego wypełniły delegacje gmin wiejskich i miejskich, powiatów z terenu diecezji i województwa. Biskup Szymon Stułkowski zaprosił samorządowców, aby przede wszystkim podziękować za współpracę na rzecz mieszkańców diecezji. „Od początku podkreślam, że służymy tym samym ludziom, chociaż inaczej. Dzisiaj widzę, ile dobrego możemy zrobić wspólnie. Bardzo dziękuję za ten rok” – powiedział biskup.
Podziękował również za życzliwość, zaangażowanie oraz troskę o zabytki sakralne w regionie. Jak podkreślił, bez wsparcia samorządów, wielu z nich nie udało by się zachować w dobrym stanie. „Poza słowem «dziękuje» bądźcie przekonani o mojej modlitwie za was” – dodał biskup Stułkowski.
W kontekście trwającego jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej, ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej w Płocku, wykładowca WSD a także duszpasterz samorządowców, opowiedział o skarbach, jakie można znaleźć w kościołach diecezji. „Posługując się przykładem bazyliki katedralnej, chciałem zainspirować naszych samorządowców do lokalnych działań i wydobywania tego, co mają najlepszego w świątyniach w swoim regionie. Mając wiedzę, na co zwrócić uwagę, co może zainteresować ludzi, czerpiąc wzorce z najlepiej zorganizowanych ośrodków kultu w naszej diecezji łatwiej podjąć takie działania u siebie”– powiedział ks. Cegłowski.
Jego wykład, zatytułowany „Tajemnice kościołów”, był wstępem i jednocześnie zachętą do włączenia się samorządów w ogólnodiecezjalny projekt „Noc kościołów”, który w noc z 31 maja na 1 czerwca, organizowany będzie po raz pierwszy. O szczegółach jubileuszowego pomysłu, opowiedzieli ks. Grzegorz Ślesicki, regionalista i proboszcz parafii w Strzegowie oraz Przemysław Jarzyński z Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
„Z każdej gminy, dekanatu wytypowany będzie jeden lub kilka kościołów. Chcemy otworzyć drzwi naszych świątyń, aby pokazać ich bogactwo. Wszystko po to, aby każdy mógł podziwiać piękno i kunszt zachowanych w nich dzieł i przedmiotów” – powiedział ks. Ślesicki.
Podkreślił, że wiele zabytków to świadkowie wiary przodków, w których odnajdujemy nawiązania do miejscowych tradycji, czy sztuki ludowej. „Ta sakralność przeniknięta jest często zwykłą codziennością. To bardzo cenna wiedza o regionie, którą warto pokazywać” – dodał.
Z kolei Przemysław Jarzyński, podpowiadał przedstawicielom samorządów, że w projekt „Nocy kościołów” można zaangażować regionalnych historyków czy instytucje kultury oraz zaplanować wydarzenia towarzyszące. „Działając razem możemy więcej” – powiedział przedstawiciel Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
Biskup Szymon Stułkowski odczytał fragment Ewangelii z dnia, opisujący scenę, w której Jezus chodzi po jeziorze. Nawiązując do tego obrazu, życzył wszystkim, aby potrafili dzielić się doświadczeniem spotkania z Bogiem. „Niezależnie od tego, jak głębokie czy intensywne jest to doświadczenie, uwierzcie, że wystarczy, aby się nim podzielić” – podkreślił gospodarz spotkania w Płocku.
Świąteczną atmosferę podkreślił występ kolędników misyjnych ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlinie. Młodzi artyści zaprezentowali scenkę kolędniczą, z którą odwiedzają mieszkańców powiatu płońskiego. „Co roku organizujemy misyjne kolędowanie współpracując z parafią św. Michała Archanioła w Płońsku. Dzieci zawsze się cieszą. Przez to doświadczenie budują pewność siebie, poznają nowych ludzi i mogą nieść radosną nowinę o Bożym Narodzeniu mieszkańcom regionu” - powiedziała wicedyrektor szkoły w Siedlinie Justyna Bartkowska.
Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na główne obchody jubileuszu 950-lecia diecezji, które zaplanowano na czerwiec. Każdy otrzymał pamiątkową świecę z logo jubileuszowym, która – jak zaznaczył biskup – ma przypominać o naszym udziale w najważniejszej sztafecie, w której niesiony jest ogień wiary.