Pielgrzymi z diecezji płockiej wędrowali na Jasną Górę pod hasłem „Mocni Bożym Duchem”, przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Jedna z grup: „miedziana” z Mławy pieszo dotarła także do Płocka. Najliczniejszą była grupa biało-czerwona z Płocka: szło w niej około 180 osób. Pielgrzymi codziennie pokonywali od 20 do 30 km. Łącznie przeszli około 270 km.
Do Częstochowy doszli 14 sierpnia. Podczas pielgrzymki codziennie uczestniczyli w Mszy św. i wieczornym Apelu Jasnogórskim, korzystali z sakramentu pokuty, słuchali konferencji o Duchu Świętym. Mogli przyjąć szkaplerz Maryjny, podjąć Duchową Adopcję Dziecka Poczętego czy podpisać Krucjatę Wyzwolenia Człowieka (zobowiązanie do abstynencji).
W trzecim dniu pielgrzymki (z Gledzianowa do Wielkiej Wsi) modlili się za biskupów i księży: każdy z pielgrzymów wylosował nazwisko księdza, za którego się modlił. Dzień czwarty był dniem pokutnym, a w szóstym dniu jeden etap pod kierunkiem ks. Wojciecha Nikodymczuka przeszła osobna grupa dziecięca. Poza tym zebrana została taca na budowę kościoła w parafii św. Barbary w Modlinie Twierdzy (Nowym Dworze Mazowieckim) – jej proboszcz ks. kan. Janusz Nawrocki od wielu lat uczestniczy w pielgrzymce płockiej.
W programie pielgrzymki znalazły się też dodatkowe atrakcje: koncert patriotyczny Macieja Miecznikowskiego (znanego z zespołu „Leszcze”) w Kaszewicach, koncert zespołu Głos Wołającego Na Pustyni z Ciechanowa w Wierzchowisku, spotkanie z ks. Łukaszem Nowakiem – dyrektorem Domu Leonianum dla seniorów w Sikorzu koło Płocka. Relacje ze szlaku nadawane były przez Katolickie Radio Diecezji Płockiej.
Głównym przewodnikiem pielgrzymki był ks. Jacek Prusiński, ojciec duchowny w Szkołach Katolickich w Płocku: - Pielgrzymi pragnęli ciszy i rozmodlenia, dlatego pielgrzymce towarzyszyła odpowiednia atmosfera. Pogoda była raczej łaskawa, choć nocami bywało zimno. Chyba najlepiej zapamiętanym wydarzeniem był dzień modlitwy za księży. Otrzymałem wiele sygnałów od pielgrzymów i z zewnątrz, że był on bardzo potrzebny – relacjonował ksiądz przewodnik.
Na Jasną Górę pątnicy weszli z bp. Mirosławem Milewskim, biskupem pomocniczym diecezji płockiej, który kilkukrotnie odwiedzał ich podczas pielgrzymki. Część pielgrzymów pozostanie w Częstochowie do 15 sierpnia, aby uczestniczyć w uroczystościach odpustowych ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Około 1.300 pielgrzymom pieszym towarzyszyli pielgrzymi duchowi, którzy m.in. uczestniczyli w codziennej Mszy św. i Apelu Jasnogórskim.