Rekolekcje dla szafarzy nadzwyczajnych Komunii świętej w Płocku

Ponad 50 mężczyzn wzięło udział w dorocznych rekolekcjach, które w dniach od 24 do 26 stycznia, odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Studnia” w Płocku.

Studniarekolekcje

Spotkanie poprowadził ks. Krzysztof Ruciński, proboszcz parafii pw. św. Stanisława BM w Glinojecku, a jego tematem była wartość adoracji Najświętszego Sakramentu.

W niedzielę uczestnicy spotkali się z biskupem płockim Szymonem Stułkowskim, który modlił się z nimi Jutrznią i opowiedział o roli Bożego słowa w życiu chrześcijan. „Bóg zaspokaja potrzeby człowieka, karmiąc go ze stołu słowa i Eucharystii. Nie wszyscy korzystają ze stołu Eucharystii, ale ze stołu słowa, Bóg karmi wszystkich” – powiedział biskup.

Przypomniał również swoją prośbę, aby w roku jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej, w sposób szczególny sięgać po tekst Dziejów Apostolskich. „To nasza wspólna misja, żeby dalej pisać historię Bożego słowa. Ono jest skuteczne, przemienia, działa w Nas, daje siłę byśmy kroczyli ścieżkami Pana Boga” – powiedział biskup płocki.

Wszystkim życzył, aby rozmiłowali się w słowie Boga i nim się karmili. Dziękował również za poświęcenie i oddanie posłudze, jaką szafarze nadzwyczajni Komunii świętej pełnią w swoich parafiach.

Rekolekcje zakończyły się niedzielną Eucharystią, którą odprawił ks. Bartosz Leszkiewicz, wykładowca WSD w Płocku. Ksiądz Leszkiewicz opowiedział uczestnikom o wyjątkowym czasie łaski, jakim są trwające jubileusze Kościoła powszechnego i diecezji płockiej.


Pierwsi szafarze nadzwyczajni Komunii świętej w diecezji płockiej zostali ustanowieni w 1998 r. Ich posługę reguluje między innymi dokument 43. Synodu diecezji płockiej - „Instrukcja o przygotowaniu i posłudze nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej”. Funkcję opiekuna szafarzy pełni ks. dr Marcin Sadowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego płockiej Kurii. Patronem grupy jest bł. Michał Sopoćko, spowiednik i duchowy kierownik św. s. Faustyny Kowalskiej.

Tekst: Ilona Krawczyk-Krajczyńska/ ekai