Miłośnicy kultury żywego słowa z diecezji płockiej już po raz czwarty spotkali się w osiemnastowiecznym Zespole klasztornym w Ratowie. Recytatorzy prezentowali swe umiejętności w pięciu kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I-III, IV-VI, VII-VIII oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Tym razem, tematem przewodnim w doborze repertuaru była postać babci i dziadka w prozie i poezji.
Wydarzenie zainaugurowała Msza św. sprawowana przed słynącym łaskami obrazem św. Antoniego Padewskiego, której przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej. Ks. Kućko przekazał uczestnikom pozdrowienia od biskupa Szymona Stułkowskiego, a w homilii nawiązał do przeżywanego w tym dniu w Kościele powszechnym święta Nawrócenia św. Pawła. „Święty Paweł, stał się tak gorliwym wyznawcą Jezusa, że nadano mu tytuł Apostoła Narodów. Mapa trzech wielkich podróży misyjnych św. Pawła, pokazuje, że przebył tysiące kilometrów, by głosić naukę Chrystusa. Dzisiejsze święto jest wskazaniem, że wiara powinna być dla nas powodem do dumy. Wyrazem Waszej wiary jest również uczestnictwo w dzisiejszym konkursie, które stało się okazją do poznawania i przeżywania literatury religijnej” – podkreślił ks. Kućko.
Następnie uczestnicy przeszli do sali konferencyjnej budynku klasztornego, czyli dawnego kapitularza, gdzie zostali powitani przez organizatorów oraz wójta gminy Radzanów Przemysława Pakuszewskiego. Recytatorzy prezentowali utwory przed komisją konkursową w składzie: Szymon Cempura, aktor Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego, s. Dominika Dudzik CSP, przedstawicielka Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, ks. Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz Witold Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w Płocku.
Wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy oraz słodycze, a laureaci nagrody książkowe, w tym ilustrowane wydania Pisma Świętego i nagrody rzeczowe. Szczegółowe informacje na temat laureatów zostaną zaprezentowane na stronie internetowej ratowskiego sanktuarium.
„«Wszystkie Wasze sprawy niech dokonują się w miłości», tymi słowami św. Paweł zachęca nas do pełnej otwartości na drugiego człowieka. Uczestnicy dzisiejszego konkursu to uzdolnieni młodzi ludzie, którzy dzięki wrażliwości na poezję, dzięki emocjom, którymi się z nami dzielą, czynią nasz świat miejscem piękniejszym i bardziej przyjaznym" – powiedział na koniec spotkania ks. Bogdan Pawłowski, rektor sanktuarium w Ratowie.
Organizatorami konkursu byli: Wydział ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, Sanktuarium Diecezjalne św. Antoniego z Padwy Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo i Bractwo św. Antoniego.
Tekst: Stowarzyszenie Ratujmy Ratowo/ ikk